Valkas novads – Latvijas ziemeļu vārti. 2020.gada 13.jūnijs. 
Izbraukšana no Kuldīgas 6.00, Saldus 6.50, Dobeles 7.35, Jelgavas 8.10
Dosimies pastaigā gar Pedeles upi, kas sadala divas pilsētas Valku un Valgu un divas valstis. Ejot pa Pedeles dabas taku Jūs varat pāriet no vienas valsts otrā, pat to nepamanot.
Putraskalns no kura pavērsies skaists skats uz Igauniju. Senāk igauņiem ar latviešiem bijuši lieli kari. Reiz latviešu karapulks nonācis līdz robežai un ap¬meties kalnā atpūsties. Vārījuši lielu katlu ar put¬ru, lai tiek spēks karot. Pulciņš igauņu tikmēr sa¬nākuši kopā, noliekuši pie zemes prāvu koku, uztai¬sījuši milzīgu lingu un laiduši uz latviešu nometnes pusi ar akmeni. Smagais akmens trāpījis taisni paša katlā, tā, ka visa putra izšļakstījusies. Arī karo¬šana līdz ar to izjukusi Tā ari pakalniņš iesaukts par Putraskalnu. Pusdienas Putraskalna lapenītē- putra Valcēniešu gaumē.
Ekskursija Valkā/Valgā vietējā gida pavadībā gan ar kājām, gan ar autobusu 1920. gadā pa nelielo Varžupīti un Pedeles upi tika nosprausta Latvijas—Igaunijas robeža, kā rezultātā igauņu pusē nonāca pilsētas vēsturiskais un saimnieciskais centrs, tai skaitā rātsnams, ģimnāzija, dzelzceļa stacija u.c. sabiedriski nozīmīgas ēkas, kamēr Latvijas pusē pilsētas rietumu nomale.
Etnogrāfiskā zemnieku sēta “Ielīcas”. Unikāla zemnieku sēta, kurā ietilpst šim novadam raksturīgu celtņu pilns komplekss: dzīvojamā māja, pirts ar vaļinieku istabiņu 3 klētis, kūts, pūne, stallis ar lopbarības telpām, rija, ratnīca, pagrabs. Vairāku ēku celšanā kā vienīgais darba rīks lietots cirvis. Etnogrāfiskā zemnieku sētā „ Ielīcās” uzņemta filma “Pūt vējiņi”. Lielajā saimes pagalmā saimnieces būs sagādājušas cienastu-pīrāgus, tēju.
‘Ziediņos” viss zied. “Ziediņi” pamatdarbība ir sadalīta divās daļās, no kurām viena ir praktiskā, kurā tiek audzētas zemenes, avenes, dažādu šķirņu upenes, jāņogas, sausserži un siltumnīcās tomāti, bet otra ir ziedošais daiļdārzs un īpašais rožu dārzs. Nu jau piemājas dārzā aug apmēram 2000 rožu stādu, aptuveni 1000 dažādas šķirnes. Jau tā krāšņajā dārzā vietu atradušas arī ap 150 dažādu šķirņu peonijas, 50 šķirņu flokši un mazliet mazāk dažādu hostu. No jauna “Ziediņos” tiek veidots kolekcijas stādījums no mazo formu skujeņiem, kas papildinās jau tā plašo dekoratīvo augu stādījumus. (iespējams iegādāties ogas, tomātu un puķu stādus)
Valsts valstī jeb vieta, kur apstājies laiks - tā nereti iebraucēji vai arī paši vidzemnieki raksturo nelielo pilsētiņu Sedu. Pagājušā gadsimta 50.gados, lai sāktu kūdras ieguvi Sedas purvā, te, vietā, kur bija tikai viena zemnieku sēta, tapa pilsēta. Kā jau tajos laikos bija ierasts, strādniekus atsūtīja no visas plašās Padomju Savienības. Tā sen jau kā sabrukusi, kūdras ieguves zelta laiki pagājuši, palikusi vien Staļinlaika apbūve. Un šobrīd Seda ir arī vienīgā pilsēta Ziemeļvidzemē, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir krievi, arī baltkrievi un ukraiņi.
Mūs priecēs Sedas folkloras kopas "Sudaruška" dalībnieces ar skanīgu dziedājumu. Viesmīlīgas saimnieces būs parūpējušās par tēju no patvāra un „kapustņiku”pīrāgiem.
Ceļazīmes cena: 28 euro
Ceļojuma cenā ietilpst:
Transports-komfortabls autobuss ar regulējamiem sēdekļiem, kondicionētājs, pavadošā gida pakalpojumi,
Papildus izdevumi
Gida pakalpojumi Valkā- Valgā – 2,00 eur
Pusdienas Putraskalnā, tēja, pīrāgi Ielīcās– 6,00 eur
Etnogrāfiskās sētas “Ielīcas apmeklējums” – 2 euro
Z/S “Ziediņi” daiļdārza apmeklējums – 2,00 eur
Sedas pilsētiņas apskate ar vietējo gidu, folkloras grupas koncerts, tēja no patvāra, „kapustņiks” 3 euro